Biskup płocki zaprasza do Pierwszych Sobót Miesiąca

Wróć do Aktualności

Biskup płocki zaprasza do Pierwszych Sobót Miesiąca

Zaproszenie do Pierwszych Sobót Miesiąca w diecezji płockiej.
Fatimska odsiecz w parafiach.
Biskup Szymon Stułkowski zachęca parafie diecezji płockiej do praktykowania wynagradzającego nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca.
-Sytuacja jest bardzo trudna, mają miejsce wojny, kataklizmy, coraz więcej ludzi, także w Polsce odrzuca wiarę, porzuca życie zgodne z Dekalogiem i nauką Ewangelii, to powinno nas motywować do tego, aby podejmować nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca. O wprowadzenie tego nabożeństwa prosił Pan Bóg przez pośrednictwa Maryi w Fatimie – mówi ks. bp Szymon Stułkowski ordynariusz diecezji płockiej.
W celu szerzenia wynagradzającego nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca zdecydował, że spotkania regionalne dla księży w diecezji płockiej, które odbyły się w listopadzie, poświęcone zostały orędziu fatimskiemu. W wypowiedzi dla Naszego Dziennika ks. bp Szymon Stułkowski zaznacza, że w wielu parafiach diecezji płockiej mają miejsce fatimskie nabożeństwa 13 dnia miesiąca, od maja do października, ale nie one są istotą Fatimy.
– To bardzo ważna praktyka w pobożności maryjnej, jednak nie nabożeństwa 13 dnia miesiąca są sednem orędzia fatimskiego. Maryja w Fatimie wezwała ludzkość do wynagradzania za grzechy, przekazała Bożą wolę o wprowadzeniu w świecie nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. Dlatego zdecydowałem się zaprosić ks. dr Krzysztofa Czaplę SAC dyrektora Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem do przeprowadzania spotkań, które usystematyzowały wiedzę księży na temat Fatimy i nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca, po to, aby było ono wprowadzane w parafiach naszej diecezji – mówi ks. bp Szymon Stułkowski.
– Oczywiście są parafie gdzie praktykowane jest już to nabożeństwo, jednak nie wszędzie też prawidłowo. Stąd potrzeba było pokazać jak powinno być wzorcowo przeprowadzone zgodnie ze wskazaniami danymi podczas objawień- dodaje.
Przyznaje, że kroki w szerzeniu praktyki wynagradzającego nabożeństwa pierwszych sobót, podjął również na prośbę osób świeckich.
– Wiele razy spotykałem się z prośbą ludzi świeckich, aby zadbać o to, by w parafiach były nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. To synodalne doświadczenie wsłuchiwania się w głos wiernych świeckich zmotywowało mnie również, by ten temat był poruszony na spotkaniach księży. Nie będę wprowadzał dekretem obligatoryjnie tych nabożeństw, ale bardzo do nich zachęcam – akcentuje ks. bp Szymon Stułkowski.
Diecezja płocka przeżywa Rok Jubileuszowy 950-lecia powstania, jej biskup liczy na to, że owocem stanie się obecność nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca w każdej parafii.
– Spotkania z księżmi podczas których mowa była o Fatimie, zorganizowane zostały również po to, aby w tym ważnym roku Jubileuszu Odkupienia, który niebawem rozpocznie się w Kościele powszechnym, a zarazem w czasie jubileuszu 950lecia diecezji płockiej, ożywić duchowość fatimską. Poprzez księży kieruję zachętę do wszystkich wiernych diecezji, aby praktykowali nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca – podkreśla ks. bp Szymon Stułkowski.
-Jest to bardzo potrzebne nabożeństwo w obecnych czasach tym bardziej, że prosi nas o to Bóg przez pośrednictwo Maryi. Matka Boża zapewnia, że jeżeli ludzie wypełnią te prośby, Rosja się nawróci i nastanie pokój na świecie, wiele dusz zostanie uratowanych przed piekłem – dodaje.
Świętowanie jubileuszu 950-lecie istnienia diecezji płockiej, zainaugurowano w katedrze w Płocku 8 listopada, a w pierwszą niedzielę Adwentu we wszystkich parafiach diecezji.
W liście na tegoroczny Adwent na okoliczność jubileuszu, ks. bp Szymon Stułkowski napisał, że jest to czas, w którym Pan Bóg chce nas szczególnie napełnić duchowymi darami, ale także oczekuje twórczej aktywności. – Do twórczej aktywności należy szerzenie orędzia fatimskiego poprzez praktykę nabożeństwa wynagradzająco Niepokalanemu Sercu Maryi – ocenia ks. bp Szymon Stułkowski, w wypowiedzi dla Naszego Dziennika.
„Bóg pragnie ustanowić na świecie nabożeństwo do Mego Niepokalanego Serca”. Powiedziała Maryja w Fatimie 13 lipca 1917 r. O szczegółach dotyczących warunków nabożeństwa dowiadujemy się z późniejszych objawień. Wyjaśnione zostaje też za jakie grzechy mamy wynagradzać.
Potrzeba zaangażowania księży
Nad szerzeniem orędzia fatimskiego i poprawnością praktyki nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca czuwa w Polsce Sekretariat Fatimski na Krzeptówkach w Zakopanem. Wydaje m.in. specjalne materiały formacyjne, a dyrektor ks. Krzysztof Czapla SAC nieustannie „jest w drodze” głosząc rekolekcje fatimskie w parafiach, zgromadzeniach zakonnych, wspólnotach. Z księżmi diecezji płockiej spotkał się w Płocku, Ciechanowie, Rypinie.
Ksiądz dr Krzysztof Czapla SAC zwraca uwagę, że kilka lat temu dwa podobne spotkania dla księży odbyły się w diecezji świdnickiej, kiedy ordynariuszem był ks. bp Ignacy Dec. Nauki o Fatimie dla kapłanów, dwa lata temu poprowadził też w archidiecezji poznańskiej. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zachęcał wówczas do tego, by praktyka nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca w każdej parafii stała się jedną z form duchowego przygotowania do mającej się odbyć koronacji cudownego wizerunek Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych” w Smolicach.
– Cieszy postawa Biskupów, którzy rozeznają jednoznacznie, jak ważne jest podejmowanie orędzia fatimskiego poprzez praktykę nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. W ten sposób bardzo konkretnie realizują drogę fatimską, obraną w 1946 r. przez poświęcenie Polski, Niepokalanemu Sercu Maryi, jakiego dokonał polski episkopat pod przewodnictwem prymasa kard. Augusta Hlonda- mówi ks. dr Krzysztof Czapla SAC.
Zauważa, że wciąż potrzeba uporządkowania, ujednolicenia w praktykowaniu tego nabożeństwa.
– W bardzo wielu miejscach stosowana jest pewna różnorodność w jego przeżywaniu. Spotkania z księżmi, mają pomóc im w należytej, zgodnej z objawieniami, organizacji nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca w parafiach. Stąd wyjaśniam dlaczego jest ono ważne, jakie są jego warunki i że jego intencja jest jedna mianowicie wynagradzanie za konkretne grzechy, które najbardziej ranią Niepokalane Serce Maryi – tłumaczy ks. dr Krzysztof Czapla SAC.
– Mam nadzieję, że w kolejnych diecezjach będą organizowane takie szczególne fatimskie katechezy dla księży, bo od kapłanów w bardzo dużej mierze zależy to czy i w jaki sposób wierni świeccy zaaplikują lekarstwo konieczne dla ratowania ludzkości, wskazane przez Maryję – stwierdza.
Małgorzata Bochenek
Źródło: NASZ DZIENNIK

https://www.facebook.com/100064700707880/posts/991801932986488/?rdid=lSH5Ft9tiiO90PZG#

Wróć do Aktualności
Parafia Sikórz
RODO W KANCELARII PARAFIALNEJ
  1. 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać wprowadzone przez Unię Europejską Rozporządzenie Ochrony Danych Osobowych – RODO. W myśl rozporządzenia, po metryki czy zaświadczenia winniśmy zgłaszać się wyłącznie osobiście. Należy również posiadać przy sobie dowód tożsamości.
  2. W innym przypadku kancelaria może wydać metrykę czy zaświadczenie innej osobie. Musi ona jednak przedstawić notarialnie potwierdzone pełnomocnictwo udzielone przez osobę zainteresowaną.
  3. Dla osób zamieszkałych poza Sikorzem rozwiązaniem jest zgłoszenie się do księdza proboszcza miejsca swojego zamieszkania i wystąpienie z wnioskiem o przesłanie św. chrztu bądź innego zaświadczenia. Ksiądz proboszcz miejsca zamieszkania przesyła do naszej Parafii prośbę o wydanie danego dokumentu. Nasza parafia prześle ją do parafii, z której otrzymamy taką prośbę. Po przesłaniu miejscowy ksiądz proboszcz winien sprawdzić tożsamość wnioskodawcy i wydać przesłane przez nas świadectwo.
  4. Wszystkie sprawy w kancelarii parafialnej załatwiane są wyłącznie z osobami mającymi prawo do ich załatwienia, oraz których sprawa bezpośrednio dotyczy.