Pogrzeb

WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE DOTYCZĄCE POGRZEBU

Współczujemy Rodzinie w zmartwieniu, gdy musi pożegnać bliską osobę. Pocieszamy się jako chrześcijanie, że śmierć to nie koniec, że spotkamy się znowu w radości zmartwychwstania.
Ciało człowieka przez chrzest święty staje się Świątynią Boga. Dlatego my chrześcijanie z należną czcią odnosimy się do ciała człowieka także po śmierci. Stąd uroczysty pogrzeb i spełnienie uczynku miłosierdzia co do ciała – zmarłych grzebać. Nasz udział w pogrzebie to chrześcijański obowiązek. Sprawy pogrzebu załatwiamy jak najszybciej.
Zachęcamy do modlitwy przed pogrzebem. Można odmówić różaniec, albo inne modlitwy. Zachęcamy także do czynnego udziału we Mszy św. i do przyjęcia Komunii św. Osoby, które nie zdążą pójść wcześniej do spowiedzi, będą mogły uczynić to przed pogrzebem Pamiętajmy o zmarłych nie tylko na pogrzebie, ale i później. W czasie pogrzebu będą zbierane ofiary, które zostaną przeznaczone na Msze Św. popogrzebowe w intencji osoby zmarłej od uczestników pogrzebu.

Można przygotować pisemne pożegnanie zmarłego w następującym stylu: Zmarły (a) N.N. żegna: wymienić najbliższych z imienia i nazwiska, a tylko z nazwiska – rodziny bliskie zmarłemu, przyjaciół, sąsiadów, delegacje różnych grup obecnych na pogrzebie. Pożegnanie dostarczyć do zakrystii przed rozpoczęciem pogrzebu.

INFORMACJE OGÓLNE:

1. Pogrzeb chrześcijański jest liturgią, która powinna odzwierciedlać rzeczywistą więź zmarłego z Kościołem oraz wyrażać i umacniać wiarę zgromadzonej wspólnoty w życie wieczne.
  2. Po uzgodnieniu daty i godziny pogrzebu, bliscy zmarłego zgłaszają się przedstawiając aktu zgonu z USC.
  3. Jeżeli zmarły mieszkał poza Sikorzem, należy przedstawić pisemną zgodę wystawioną przez miejscowego proboszcza.
  4. Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy za życia świadomie i jawnie zerwali łączność z Kościołem, i zmarli uparcie odmawiając sakramentalnego pojednania z Bogiem.