Komunia Święta

Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

J 6; 51

I Komunia Święta – dla rodziców i opiekunów

Czy chcecie, aby Wasze Dziecko w przyszłym roku przystąpiło do Pierwszej Spowiedzi i Komunii w naszej Parafii? Zapraszamy serdecznie, będzie to 19 maja 2019 r., o godz.11.30. Do wszystkich ważnych rzeczy starannie się przygotowujemy, do uroczystości pierwszokomunijnej oczywiście także.
Najważniejsze:
To RODZICE przygotowują dziecko do Pierwszej Spowiedzi i Komunii!

Nikt inny. I nie jest to wyróżnikiem naszej parafii, ale tak jest wszędzie i tak było zawsze.
Niezależnie od podejścia, zaangażowania i zdolności katechetów i księży, najważniejszy przekaz dokonuje się zawsze w domu rodzinnym. Najcudowniejsze katechezy, kazania i nabożeństwa mogą być w błyskawiczny i absolutny sposób „skasowane” przez rodziców. Właściwa zaś postawa Rodziców sprawia to, że dziecku ksiądz i katecheta niewiele już doda.
Będziemy najstaranniej, jak umiemy katechizować Wasze dzieci i mówić do nich kazania, ale jeszcze raz to mówię – do Komunii przygotowujecie WY!
To od Was płynie najważniejszy przekaz.

A jak się to odbywa?

To co istotne dla życia chrześcijańskiego, nie tylko dla małego dziecka, to modlitwa, Słowo Boże i życie sakramentalne. Powinniśmy też pogłębiać swoją wiedzę religijną.

W czym zatem możesz pomóc swojemu dziecku, by dobrze przygotowało się do Pierwszej Spowiedzi i Komunii?

1. Rozmawiaj z dzieckiem na religijne tematy. Nie martw się, na pewno wiesz więcej, a jeśli świadomość tego, że trzeba to robić dobrze zmobilizuje cię samego do pogłębienia wiedzy religijnej, to tylko się cieszyć.
  2. Módl się z dzieckiem, tak jak potrafisz. Jeśli sam przeżywasz wątpliwości, to wypowiedz w głowie warunek: „Jeśli Boże jesteś!” i módl się jak potrafisz.
  3. Czytaj i poznawaj z dzieckiem Pismo Święte. Słowo Boże będzie budziło wiarę w Twoim dziecku. W Tobie też.
  4. Chodź z dzieckiem do Kościoła. Tu znowu możesz sobie powiedzieć: „Jeśli Boże jesteś!” Kryzysy wiary się trafiają, można z nich wyjść z wiarą mocniejszą i wypróbowaną.

Nie musisz być idealny, doskonały, pobożny i święty. Bądź tylko uczciwy i szlachetny – to wystarczy. Wystarczy wiara jak ziarnko gorczycy. I na pewno choć taką masz w sobie.
Jeśli natomiast uznasz, że jesteś jednak absolutnie poza wiarą i Kościołem to wypadałoby otwarcie o tym powiedzieć. Nakazuje to uczciwość i dobro dziecka – nie można budować jego przygotowania do Pierwszej Komunii na kłamstwie. Będziemy wtedy wspólnie zastanawiać się co z tym począć – może oprzeć się tylko na jednym rodzicu? Może mocniej w to dzieło zaangażować chrzestnych?

Katecheza w szkole edukować będzie Wasze dzieci, natomiast w Parafii będziecie mogli uzyskać pomoc, dla Waszej osobistej pracy z dzieckiem.

Spotkania formacyjne w kościele – w każdą I niedzielę miesiąca po Mszy św. o 9.00.