Papież Leon XIV
Papież Leon XIV. Pierwszy biskup Rzymu urodzony w Ameryce Północnej. Z wykształcenia jest matematykiem i kanonistą. Jako zakonnik-augustianin został misjonarzem, a następnie biskupem, który przez osiem lat kierował diecezją Chiclayo w Peru. Przez ostatnie dwa lata był prefektem Dykasterii ds. Biskupów.
Pracował duszpastersko na terenach misyjnych w północnym Peru. „Działał na terenie naznaczonym ubóstwem, gdzie kościołów jest mało i brakuje księży – opowiada jego były uczeń Ivan Zico Segundo Herrera Geldres. – Poświęcił się szczególnie programom socjalnym skierowanym do dzieci i osób starszych” .w Kościele w Peru postacią znaną: wiceprzewodniczącym konferencji episkopatu i członkiem jej rady stałej, przewodniczącym komisji ds. edukacji i kultury, należał też do rady ekonomicznej i do kierownictwa Caritas Peru. Zabierał także głos w sprawach moralnych, społecznych, a nawet politycznych. Sprzeciwiał się legalizacji aborcji, eutanazji, karze śmierci, a także teorii gender (gdyż mówi ona o płciach, „które nie istnieją”) i nauczaniu jej w szkołach. Dystansował się wobec promocji w kulturze „homoseksualnego stylu życia” i alternatywnego modelu rodziny złożonej z „partnerów tej samej płci i adoptowanych przez nich dzieci”.
Caritas Polska zaznacza, że nowy papież w swojej dotychczasowej działalności kierował się „przede wszystkim zasadami miłości, pokory i służby innym: «Kościół musi być miejscem nadziei, które niesie światło w ciemnościach dzisiejszego świata». Wierzy w potrzebę dialogu i pojednania w Kościele oraz konieczność wsparcia najbiedniejszych i marginalizowanych grup społecznych. Jest postrzegany jako duchowny otwarty na zmiany i nowoczesne podejście do tradycyjnych wartości, jednocześnie głęboko szanujący nauki Kościoła. Wśród jego priorytetów były walka z ubóstwem, promowanie sprawiedliwości społecznej oraz troska o pokój na świecie. Prevost podkreślał, że Kościół musi być głosem nadziei i wsparcia dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Dał się poznać jako człowiek empatyczny, znany ze zrozumienia dla różnych kultur i nieustającej troski o duchowe odrodzenie wiernych. Dla nowego papieża najważniejsze jest, by Kościół był miejscem akceptacji i miłości”.