Papież Leon XIV

Wróć do Aktualności

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV. Pierwszy biskup Rzymu urodzony w Ameryce Północnej. Z wykształcenia jest matematykiem i kanonistą. Jako zakonnik-augustianin został misjonarzem, a następnie biskupem, który przez osiem lat kierował diecezją Chiclayo w Peru. Przez ostatnie dwa lata był prefektem Dykasterii ds. Biskupów.

Pracował duszpastersko na terenach misyjnych w północnym Peru. „Działał na terenie naznaczonym ubóstwem, gdzie kościołów jest mało i brakuje księży – opowiada jego były uczeń Ivan Zico Segundo Herrera Geldres. – Poświęcił się szczególnie programom socjalnym skierowanym do dzieci i osób starszych” .w Kościele w Peru postacią znaną: wiceprzewodniczącym konferencji episkopatu i członkiem jej rady stałej, przewodniczącym komisji ds. edukacji i kultury, należał też do rady ekonomicznej i do kierownictwa Caritas Peru. Zabierał także głos w sprawach moralnych, społecznych, a nawet politycznych. Sprzeciwiał się legalizacji aborcji, eutanazji, karze śmierci, a także teorii gender (gdyż mówi ona o płciach, „które nie istnieją”) i nauczaniu jej w szkołach. Dystansował się wobec promocji w kulturze „homoseksualnego stylu życia” i alternatywnego modelu rodziny złożonej z „partnerów tej samej płci i adoptowanych przez nich dzieci”.
Caritas Polska zaznacza, że nowy papież w swojej dotychczasowej działalności kierował się „przede wszystkim zasadami miłości, pokory i służby innym: «Kościół musi być miejscem nadziei, które niesie światło w ciemnościach dzisiejszego świata». Wierzy w potrzebę dialogu i pojednania w Kościele oraz konieczność wsparcia najbiedniejszych i marginalizowanych grup społecznych. Jest postrzegany jako duchowny otwarty na zmiany i nowoczesne podejście do tradycyjnych wartości, jednocześnie głęboko szanujący nauki Kościoła. Wśród jego priorytetów były walka z ubóstwem, promowanie sprawiedliwości społecznej oraz troska o pokój na świecie. Prevost podkreślał, że Kościół musi być głosem nadziei i wsparcia dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Dał się poznać jako człowiek empatyczny, znany ze zrozumienia dla różnych kultur i nieustającej troski o duchowe odrodzenie wiernych. Dla nowego papieża najważniejsze jest, by Kościół był miejscem akceptacji i miłości”.

źródło:   https://www.niedziela.pl/artykul/112512/Papiez-Leon-XIV—%E2%80%9ESerce-duszpasterza-doswiadczenie-w-zarzadzaniu-globalna

Wróć do Aktualności
Parafia Sikórz
RODO W KANCELARII PARAFIALNEJ
  1. 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać wprowadzone przez Unię Europejską Rozporządzenie Ochrony Danych Osobowych – RODO. W myśl rozporządzenia, po metryki czy zaświadczenia winniśmy zgłaszać się wyłącznie osobiście. Należy również posiadać przy sobie dowód tożsamości.
  2. W innym przypadku kancelaria może wydać metrykę czy zaświadczenie innej osobie. Musi ona jednak przedstawić notarialnie potwierdzone pełnomocnictwo udzielone przez osobę zainteresowaną.
  3. Dla osób zamieszkałych poza Sikorzem rozwiązaniem jest zgłoszenie się do księdza proboszcza miejsca swojego zamieszkania i wystąpienie z wnioskiem o przesłanie św. chrztu bądź innego zaświadczenia. Ksiądz proboszcz miejsca zamieszkania przesyła do naszej Parafii prośbę o wydanie danego dokumentu. Nasza parafia prześle ją do parafii, z której otrzymamy taką prośbę. Po przesłaniu miejscowy ksiądz proboszcz winien sprawdzić tożsamość wnioskodawcy i wydać przesłane przez nas świadectwo.
  4. Wszystkie sprawy w kancelarii parafialnej załatwiane są wyłącznie z osobami mającymi prawo do ich załatwienia, oraz których sprawa bezpośrednio dotyczy.