Ogłoszenia parafialne – 25.11.2018

Wróć do Aktualności

Ogłoszenia parafialne – 25.11.2018

Dziś oddajemy cześć Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata. Jest to równocześnie patronalne święto Akcji Katolickiej, oddział parafialny AK angażuje się w wiele dzieł duszpasterskich.

 1. Zaproszenie Biskupa Płockiego (przypomnę, to już dziś) na diecezjalne zakończenie Roku św. Stanisława Kostki:

Drodzy Księża, Umiłowani Diecezjanie!

W uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, w niedzielę 25 listopada 2018 r., serdecznie zapraszam kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, szczególnie przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich, do udziału w diecezjalnym zakończeniu Roku św. Stanisława Kostki, które odbędzie w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 Mszą św. koncelebrowaną, którą będę sprawował w intencji całej wspólnoty diecezjalnej. Będziemy dziękować w niej Bogu, przez wstawiennictwo Świętego z Rostkowa, za wszelkie łaski jakie spłynęły na nasz Kościół lokalny w tym świętym, jubileuszowym Roku. Natomiast o godz. 16.30 odbędzie się koncert niepodległościowy w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Jeszcze raz serdecznie zapraszam płockich diecezjan do wspólnego świętowania i z serca wszystkim błogosławię.

Płock, dnia 6 listopada 2018 r.

† Piotr Libera

Biskup Płocki

 1. Chciałbym podziękować wszystkim Parafianom za uczestnictwo w rozlicznych akcjach i działaniach duszpasterskich, tak ogólnopolskich, jak i diecezjalnych oraz parafialnych w tym mijającym roku duszpasterskim poświęconym świętemu Stanisławowi Kostce, świętemu bliskiemu Sikorzowi poprzez koligacje rodzinne Kostków z Piwnickimi – dawnymi właścicielami Sikorza.

Z licznych akcji wymienię:

 • Wystawa 100-lecie Niepodległości RP
 • Piesze Pielgrzymki – do Częstochowy, Skępego i Akcji Katolickiej do Słupna
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa w Wielkim Poście ze stacją w naszym kościele
 • Pielgrzymka Diecezjalna do Rzymu do grobów świętych – Stanisława Kostki i papieża Jana Pawła II
 • w maju – Misje Parafialne (organizowane co 10 lat)
 • II Festyn Rodzinny z okazji parafialnego Odpustu Św. Trójcy
 • Dożynki Gminne zorganizowane w naszej parafii i uczestnictwo w dożynkach diecezjalnych w Sierpcu – nasza delegacja z wieńcem dożynkowych z Suchodołu reprezentowała dekanat dobrzyński i niosła kwiaty w darach ołtarza
 • Kanoniczna Wizytacja Biskupa Płockiego (co 5 lat) – program był następujący:

– 10.00 – odwiedziny Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Sikorzu

– 11.00 – „Stulatki na Stulecie Niepodległości Polski” – odwiedziny dwóch parafianek sikorskich, które w tym roku świętują 100-lecie swoich urodzin

– 12.00 – Anioł Pański w kaplicy w Karwosiekach i poświęcenie nowego witraża Wniebowzięcia NMP

– 15.00 – modlitwa za zmarłych na cmentarzu parafialnym w Sikorzu (Koronka do Bożego Miłosierdzia) oraz poświęcenie Tablicy Druhom OSP z parafii – miejsce przy Krzyżu

– 16.00 – prezentacja grup parafialnych, inauguracja (pierwsze kliknięcie strony internetowej parafii przez bpa płockiego Mirosława) i sprawozdanie Proboszcza – niespodzianką była liczna obecność motocyklistów

– 17.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania

 • 11 listopada – gościliśmy w parafii obraz i relikwie świętego Stanisława Kostki
 • Kończymy po 2 latach parafialną peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – pozostał już tylko Sikórz, za kilka miesięcy – 15 sierpnia odprowadzimy w pieszej pielgrzymce kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do kaplicy w Karwosiekach – w tym roku gruntownie odremontowanej – zreperowany dach, nowy witraż w ołtarzu głównym, pomalowane wnętrze i powieszone stacje Drogi Krzyżowej – to owoc naszej troski o to miejsce kultu w parafii.
 • z ostatnich akcji duszpasterskich – w październiku na nabożeństwach różnicowych poznawaliśmy codziennie z dziećmi epizody z życia świętego Stanisława Kostki.

Ponadto jesteśmy wdzięczni Bogu w tym mijającym roku duszpasterskim za ogrom prac remontowo-budowlanych. Te najważniejsze to:

 • odtłuszczony, wyczyszczony i podwójnie pomalowany dach kościoła
 • witraże w nawie głównej – świętego Jana Pawła II i błogosławionych – ks. Jerzego Popiełuszki, Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego (22.06.1920 r. konsekrował nasz obecny kościół) i Biskupa Leona Wetmańskiego – biskup pomocniczy płocki – obaj zamordowani w Działdowie w czasie II wojny światowej
 • Miejsce Pamięci – 2 lata temu w rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski posadziliśmy przed kościołem dąb, rok później stanął tam okazały głaz z Pieczęciową Jubileuszu Chrztu Polski, w tym roku rozpoczęliśmy okalanie tego miejsca okazałą pergolą – prace trwają i niebawem z zaplanowanym zagospodarowaniem terenu ładnie przystroją terem wejścia przed kościołem.

Cele na 2019 rok są ambitne i wymagające. Jest to kontynuacja prac remontowo-budowlanych. Czekają nas kosztowne prace – odmalowanie wnętrza kościoła. Zleciłem konserwatorom z Torunia oszacowanie kosztów tej inwestycji. Ponadto na cmentarzu od dwóch miesięcy trwa inwentaryzacja grobów.

 1. Zachęcam do zakupu Gościa Niedzielnego – dziś z kalendarzem na 2019 rok.
 2. Za tydzień rozpoczynamy Adwent – jest on okresem oczekiwania w ciszy i przygotowania, dlatego Kościół Katolicki zachęca do udziału w rekolekcjach oraz przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Okres ten nie jest czasem pokuty w takim wymiarze jak Wielki Post, ale posiada swoisty charakter refleksyjny.
 3. W pierwszą sobotę miesiąca zapraszam na Mszę św. o godzinie 9.00 i różaniec.
 4. W niedzielę po Mszy św. o 9.00 spotkanie dla rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. I Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Św.
 5. Przy wyjściu z kościoła proszę o zabranie ulotki o naszej parafialnej stronie internetowej.
Wróć do Aktualności
Parafia Sikórz