Ogłoszenia parafialne – 23.05.2021

Wróć do Aktualności

Ogłoszenia parafialne – 23.05.2021

Ogłoszenia 23.05.2021

Niedziela Zesłania Ducha Świętego – tak jak Uczniowie Chrystusa, gromadzimy się w Wieczerniku, aby sprawować Najświętszą Ofiarę Ciała i Krwi Pańskiej.

W naszej parafii, dziś dzieci z klasy 4 Szkoły Podstawowej, odnowią przyrzeczenia chrztu świętego.

W kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa od tej niedzieli można zapalić świeczkę wotywną.

Dar wotywny, wotum dziękczynne – religijny dar składany w określonej intencji lub jako dowód wdzięczności zazwyczaj w sanktuariach (kościołach) lub w miejscach pielgrzymek.
W starożytności pogańskiej często znane jako ex voto (łac. dosł. „ze ślubowania”) – dar symboliczny składany bóstwu jako dziękczynienie albo ofiara błagalna. W znaczeniu szerszym wotum oznacza wszelki ślubowany dar – symboliczne wyobrażenie lub inny przedmiot (np. naszyjnik, srebrne bądź złote serce) ofiarowany w konkretnej intencji bądź też ofiarowany w dowód wdzięczności, zwykle tam (poza świątynią – np. przydrożny krzyż lub kapliczka), gdzie zwrócono się z prośbą w potrzebie. Pojawia się w końcu XVI i początkach XVII wieku jako przejaw ludowej pobożności. Jest zjawiskiem typowym dla Kościoła katolickiego.

Świecznik na świece wotywne w kaplicy NSPJ, u nas w kościele, od 19 maja będzie miejscem modlitwy prośby, dziękczynienia, adoracji…

W zakończonym roku 2020 świętowaliśmy odzyskanie niepodległości, 100-lecie konsekracji naszego kościoła, a wraz z nim akt oddania się Sercu Bożemu, kiedy to 27 lipca 1920 roku Episkopat Polski dokonał poświęcenia naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt poświęcenia został powtórzony 3 czerwca 1921 roku, kiedy konsekrowano świątynię dedykowaną Najświętszemu Sercu Jezusowemu na Małym Rynku w Krakowie przy ul. Kopernika 26. Dokonano tego jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości przez Naród polski.
W tym roku upływa 100 lat od tego wydarzenia. Chcąc to uczcić, w naszej kaplicy NSPJ, jest już wotywny świecznik. Ponadto zostało zamówione 100 świeczników wotywnych do domowych ołtarzyków. Młodzież przystępująca w tym roku do sakramentu bierzmowania otrzyma takie świeczniki jako pamiątkę bierzmowania.

Za tydzień – 30 maja – Odpust św. Trójcy. Po mszy św. o 9.00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu do 11.30 – potem Msza święta w intencji parafian.

Wróć do Aktualności
Parafia Sikórz