Ogłoszenia parafialne – 23.02.2020

Wróć do Aktualności

Ogłoszenia parafialne – 23.02.2020

Ogłoszenia

Przed tygodniem liturgia przypomniała nam potrzebę pójścia drogą przykazań, które są prawdziwym wyzwoleniem człowieka. Dziś zaś mówi nam Pan, że pierwszym i największym z Jego przykazań jest przykazanie miłości. I to miłości nawet nieprzyjaciół. Nakaz miłości bliźniego znajdujemy w wielu religiach i systemach filozoficzno-etycznych, jednak miłość nieprzyjaciela głosi tylko chrześcijaństwo. Chrystus stawia to przykazanie na szczycie swej etycznej nauki. Chrześcijaninem jest więc dopiero ten, kto potrafi miłować nawet nieprzyjaciół.

W tym tygodniu rozpoczyna się Wielki Post – to okres liturgiczny, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tradycyjnie trwa 40 dni na pamiątkę 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa na pustyni.
W czasie Wielkiego Postu Kościół zaleca wiernym m.in.:

• większą wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu;
• częstą modlitwę (wspólnotową i indywidualną) ;
• udział w organizowanych nabożeństwach Drogi Krzyżowej (odprawianych w piątki) oraz w Gorzkich Żalach (odprawianych w niedziele);
• udział w rekolekcjach parafialnych;
• przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania;
• zaangażowanie się w pomoc bliźnim (np. przez uczynek miłosierdzia, jakim jest jałmużna)
W tym okresie liturgicznym katolicy nie powinni natomiast brać udziału w hucznych zabawach.

W piątek Droga Krzyżowa o godz. 16.30.

Za tydzień I niedziela miesiąca – spotkanie formacyjne dla rodziców i dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Św. i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Św. po Mszy Św. o godz. 9.00.

APEL DO DIECEZJAN W SPRAWIE WYSTAWY
O ŚW. JANIE PAWLE II  W MUZEUM DIECEZJALNYM W PŁOCKU
Muzeum Diecezjalne w Płocku, we współpracy z różnymi osobami i organizacjami, przygotowuje stałą wystawę na temat papieskiego pobytu w stolicy naszej diecezji w dn. 7-8 czerwca 1991 r. podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny. Setna rocznica urodzin Papieża Polaka jest ku temu stosowną okazją. Dlatego zwracam się do Was, Umiłowani Diecezjanie, Drodzy Kapłani, Siostry Zakonne, Bracia i Siostry Świeccy z serdeczną prośbą o udostępnienie materiałów, związanych z pielgrzymką Papieża Polaka do Płocka, jak i z innymi pobytami Karola Wojtyły na Mazowszu. Jeśli posiadacie bilety, karnety, pocztówki, cenne fotografie, lub chcielibyście podzielić się wspomnieniami z tamtych dni czerwca 1991 r., proszę Was o przekazanie tych przedmiotów lub ich kopii na poczet tworzącej się ekspozycji. O zebranie tych obiektów proszę Waszych Księży Proboszczów, którzy przekażą je do Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej lub Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Bóg zapłać za wszelką Waszą życzliwość w tej sprawie. Serdecznie Was pozdrawiam z Tumskiego Wzgórza i polecam Bożej Opatrzności!
Płock, 11 lutego 2020 r. We wspomnienie NMP z Lourdes
† Piotr Libera Biskup Płocki

W najbliższym czasie w ramach
OBCHODÓW 100. ROCZNICY KONSEKRACJI KOŚCIOŁA W SIKORZU planowane akcje:

100 drzew na 100. rocznicę konsekracji kościoła w Sikorzu
21.03.20 – Wiosenne Porządkowanie Sikorskich Nekropoli
27-29.03.20 – Rekolekcje Wielkopostne (Droga Krzyżowa ulicami Sikorza)

Wróć do Aktualności
Parafia Sikórz