Ogłoszenia parafialne – 14.07.2019
15 niedziela zwykła – 14.07.2019
Teoretyczne definiowanie tego, kto jest naszym bliźnim, okazuje się znacznie łatwiejsze od praktycznego niesienia pomocy potrzebującym. Zaszczytny tytuł „bliźniego” otrzymać możemy po zdanym egzaminie z miłosierdzia. Jest ono drogą do życia wiecznego, wiodącą przez dostrzeżenie, wzruszenie, bliskość, opatrzenie ran, udzielenie schronienia i pielęgnację bliźniego, który zdany jest na miłosierdzie z naszej strony.
Zbliża się Tydzień św. Krzysztofa – w dniach 21-28 lipca 2019 będzie obchodzony 20. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa wraz z misyjną Akcją św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel.
Dekalog Kierowcy – MIVA Polska
Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.
Z apelu Krajowego Duszpasterstwa Kierowców
„Kto zna Chrystusa, ten zachowuje ostrożność na drodze…” ( Papieska Rada Duszpasterstwa Podróżujących i Migrantów
„Wszyscy kierowcy, motocykliści, rowerzyści i członkowie ich rodzin są zaproszeni do szczególnej modlitwy o Boże wsparcie i pomoc św. Krzysztofa, aby zawsze poruszać się po drogach bezpiecznie, spokojnie, z miłością w sercu i życzliwością do innych ludzi.
Zachęcamy do większej troski, jeśli chodzi o sposób poruszania się po drogach, odnoszenie się do innych użytkowników dróg, przestrzeganie przepisów drogowych, bycie prawdziwym chrześcijaninem jako kierowca, pieszy czy rowerzysta: „Musi być to osobiste postanowienie każdego z nas. Nie możemy tylko, jak to często bywa, wskazywać na innych, że łamią przepisy ruchu, że brawurowo poruszają się pojazdami, ale potrzeba nam osobistej refleksji i nawrócenia, aby z naszej strony nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa, życia naszego i innych ludzi.
W drodze rzadko bywa się samemu – przeważnie dzieli się ją z innymi ludźmi. Sztuką jest widzieć we współużytkowniku drogi swego bliźniego – siostrę i brata. Głoszone przez Duszpasterstwo Kierowców motto: „Kierujmy się miłością na drodze” – trzeba realizować na każdym odcinku wspólnej trasy i przyoblekać w praktykę konkretnych postaw, zachowań oraz wzajemnej modlitwy. Braterstwo kierownicy każe okazywać wszystkim życzliwość i dobroć; być cierpliwym, przewidującym i uczynnym. Niech starsi, bardziej doświadczeni kierowcy stają się przykładem dla młodszych i mniej zaprawionych adeptów kierownicy. Pismo Święte poucza bowiem: „Mąż, który podróżował, zna wiele rzeczy i mądrze przemawiać będzie, kto ma wielkie doświadczenie”(Syr 34,9). Miarą wszelkich odległości jest dystans dzielący człowieka od jego domu, bo drogi istnieją głównie po to, aby człowiek wracał nimi do domu. Niech więc ta chrześcijańska wspólnota drogi pomaga wszystkim, zawsze w radości osiągać cel podróży i w zdrowiu wracać do domu.
(wg. Książeczki Kierowcy – wydanej przez Duszpasterstwo Kierowców).
Od roku 1975 na polskich drogach wydarzyło się: prawie 2 mln wypadków, w których zginęło ok. 235 tysięcy osób, a 2,4 mln zostało rannych. Unia Europejska ma jedne z najbezpieczniejszych dróg na świecie. Niemniej jednak ponad 25 000 osób rocznie traci życie na drogach Unii Europejskiej, a wiele innych jest poważnie rannych. Jest to ogromna strata dla jednostek, rodzin i całego społeczeństwa. W Polsce dostępne dane za 2018 rok są niepokojące – statystyka jest tragiczna: w okresie styczeń – grudzień 2018 na polskich drogach zginęło aż 2843 osób, czyli o 12 więcej niż w roku poprzednim.