Dekret Biskupa Płockiego z dnia 25 kwietnia

Wróć do Aktualności

Dekret Biskupa Płockiego z dnia 25 kwietnia

I. W związku z 1500. rocznicą śmierci męczeńskiej św. Zygmunta i obchodzonym Diecezjalnym Rokiem Jubileuszowym św. Zygmunta, Króla i Męczennika, kierując się duchowym dobrem wiernych, powołując się na dekrety Penitencjarii Apostolskiej z dnia 14 kwietnia 2023 r. (N. 00863/2023-94/23/I; N. 00864/2023-95/23/I), ustanawiam następujące miejsca święte, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny przez nawiedzenie, indywidualne lub w grupie pielgrzymkowej, w czasie trwania Diecezjalnego Roku Jubileuszowego św. Zygmunta, Króla i Męczennika (od 2 maja 2023 r. do 2 maja 2024 r.):
1. Bazyliki:
– Bazylika Katedralna w Płocku pw. Wniebowzięcia NMP;
– Bazylika Kolegiacka pw. Zwiastowania NMP w Pułtusku;
2. Kościoły parafialne w parafiach pw. św. Zygmunta:
– Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy w Kraszewie ;
– Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Opinogórze;
3. Kościoły parafialne pw. św. Zygmunta:
– Kościół parafialny pw. św. Zygmunta w Królewie ;
– Kościół parafialny pw. św. Zygmunta w Żukowie.

II. Do uzyskania odpustu podczas nawiedzenia kościoła wymagane są:
– uczestnictwo we Mszy św. lub nabożeństwie ku czci św. Zygmunta lub modlitwa przed relikwiami św. Zygmunta zakończona: Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do NMP i św. Zygmunta,
– modlitwa w intencjach Ojca Świętego, jako wyraz jedności z Kościołem,
– stan łaski uświęcającej,
– wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu,
– przyjęcie Komunii Świętej.

III. Odpust zupełny można uzyskać w wymienionych wyżej kościołach jeden raz dziennie pod wyżej wymienionymi warunkami ofiarując go w intencji własnej lub za zmarłych pokutujących w czyśćcu.

IV. Wierni, którzy z powodu starości, choroby lub innej poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu, mogą otrzymać odpust zupełny w Diecezjalnym Roku Jubileuszowym św. Zygmunta, Króla i Męczennika pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, który uzyskuje się przez sakramentalną spowiedź; wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu; przyjęcie Komunii św.; modlitwa w intencjach Ojca Świętego), jeśli tylko mają intencję otrzymania odpustu i jeśli duchowo łączą się w przeżywaniu nabożeństw jubileuszowych, oglądając je w telewizji / internecie lub łącząc się przez radio, a swoje modlitwy, cierpienia i trudy życia ofiarują miłosiernemu Bogu.

V. W dniu 28 maja 2023 r., w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w czasie II Diecezjalnego Święta Rodziny, które odbędzie się w Bazylice Katedralnej w Płocku, zostanie udzielone wszystkim wiernym obecnym na Mszy św., według wskazań Penitencjarii Apostolskiej, papieskie błogosławieństwo połączone z uzyskaniem odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
Wierni, którzy z powodu rozumnej przyczyny nie będą mogli fizycznie uczestniczyć w tej Mszy św., będą mogli otrzymać błogosławieństwo papieskie wraz z odpustem zupełnym pod warunkiem, że pobożnie połączą się duchowo przez radio lub telewizję / internet z celebrowaną liturgią.

VI. Serdecznie zachęcam duszpasterzy, szczególnie stróżów miejsc związanych z kultem św. Zygmunta, aby sprawowali, kiedy to możliwe, Msze wotywne ku czci św. Zygmunta lub liturgie słowa czy inne nabożeństwa, czuwania, adoracje i formy modlitwy ku czci św. Zygmunta. Penitencjaria Apostolska prosi, aby penitencjarz katedralny, duchowni pracujący w katedrze, proboszczowie i kapłani uprawnieni do słuchania spowiedzi św., chętnie i z gotowością poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania i często udzielali Komunii Świętej chorym.

Płock, dnia 25 kwietnia 2023 r.
Nr 920/2023

† Szymon Stułkowski
Biskup Płocki

Ks. Piotr Grzywaczewski
Kanclerz

Wróć do Aktualności
Parafia Sikórz
RODO W KANCELARII PARAFIALNEJ
  1. 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać wprowadzone przez Unię Europejską Rozporządzenie Ochrony Danych Osobowych – RODO. W myśl rozporządzenia, po metryki czy zaświadczenia winniśmy zgłaszać się wyłącznie osobiście. Należy również posiadać przy sobie dowód tożsamości.
  2. W innym przypadku kancelaria może wydać metrykę czy zaświadczenie innej osobie. Musi ona jednak przedstawić notarialnie potwierdzone pełnomocnictwo udzielone przez osobę zainteresowaną.
  3. Dla osób zamieszkałych poza Sikorzem rozwiązaniem jest zgłoszenie się do księdza proboszcza miejsca swojego zamieszkania i wystąpienie z wnioskiem o przesłanie św. chrztu bądź innego zaświadczenia. Ksiądz proboszcz miejsca zamieszkania przesyła do naszej Parafii prośbę o wydanie danego dokumentu. Nasza parafia prześle ją do parafii, z której otrzymamy taką prośbę. Po przesłaniu miejscowy ksiądz proboszcz winien sprawdzić tożsamość wnioskodawcy i wydać przesłane przez nas świadectwo.
  4. Wszystkie sprawy w kancelarii parafialnej załatwiane są wyłącznie z osobami mającymi prawo do ich załatwienia, oraz których sprawa bezpośrednio dotyczy.