Biskup płocki zaprasza do Pierwszych Sobót Miesiąca

Wróć do Aktualności

Biskup płocki zaprasza do Pierwszych Sobót Miesiąca

Zaproszenie do Pierwszych Sobót Miesiąca w diecezji płockiej.
Fatimska odsiecz w parafiach.
Biskup Szymon Stułkowski zachęca parafie diecezji płockiej do praktykowania wynagradzającego nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca.
-Sytuacja jest bardzo trudna, mają miejsce wojny, kataklizmy, coraz więcej ludzi, także w Polsce odrzuca wiarę, porzuca życie zgodne z Dekalogiem i nauką Ewangelii, to powinno nas motywować do tego, aby podejmować nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca. O wprowadzenie tego nabożeństwa prosił Pan Bóg przez pośrednictwa Maryi w Fatimie – mówi ks. bp Szymon Stułkowski ordynariusz diecezji płockiej.
W celu szerzenia wynagradzającego nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca zdecydował, że spotkania regionalne dla księży w diecezji płockiej, które odbyły się w listopadzie, poświęcone zostały orędziu fatimskiemu. W wypowiedzi dla Naszego Dziennika ks. bp Szymon Stułkowski zaznacza, że w wielu parafiach diecezji płockiej mają miejsce fatimskie nabożeństwa 13 dnia miesiąca, od maja do października, ale nie one są istotą Fatimy.
– To bardzo ważna praktyka w pobożności maryjnej, jednak nie nabożeństwa 13 dnia miesiąca są sednem orędzia fatimskiego. Maryja w Fatimie wezwała ludzkość do wynagradzania za grzechy, przekazała Bożą wolę o wprowadzeniu w świecie nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. Dlatego zdecydowałem się zaprosić ks. dr Krzysztofa Czaplę SAC dyrektora Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem do przeprowadzania spotkań, które usystematyzowały wiedzę księży na temat Fatimy i nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca, po to, aby było ono wprowadzane w parafiach naszej diecezji – mówi ks. bp Szymon Stułkowski.
– Oczywiście są parafie gdzie praktykowane jest już to nabożeństwo, jednak nie wszędzie też prawidłowo. Stąd potrzeba było pokazać jak powinno być wzorcowo przeprowadzone zgodnie ze wskazaniami danymi podczas objawień- dodaje.
Przyznaje, że kroki w szerzeniu praktyki wynagradzającego nabożeństwa pierwszych sobót, podjął również na prośbę osób świeckich.
– Wiele razy spotykałem się z prośbą ludzi świeckich, aby zadbać o to, by w parafiach były nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. To synodalne doświadczenie wsłuchiwania się w głos wiernych świeckich zmotywowało mnie również, by ten temat był poruszony na spotkaniach księży. Nie będę wprowadzał dekretem obligatoryjnie tych nabożeństw, ale bardzo do nich zachęcam – akcentuje ks. bp Szymon Stułkowski.
Diecezja płocka przeżywa Rok Jubileuszowy 950-lecia powstania, jej biskup liczy na to, że owocem stanie się obecność nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca w każdej parafii.
– Spotkania z księżmi podczas których mowa była o Fatimie, zorganizowane zostały również po to, aby w tym ważnym roku Jubileuszu Odkupienia, który niebawem rozpocznie się w Kościele powszechnym, a zarazem w czasie jubileuszu 950lecia diecezji płockiej, ożywić duchowość fatimską. Poprzez księży kieruję zachętę do wszystkich wiernych diecezji, aby praktykowali nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca – podkreśla ks. bp Szymon Stułkowski.
-Jest to bardzo potrzebne nabożeństwo w obecnych czasach tym bardziej, że prosi nas o to Bóg przez pośrednictwo Maryi. Matka Boża zapewnia, że jeżeli ludzie wypełnią te prośby, Rosja się nawróci i nastanie pokój na świecie, wiele dusz zostanie uratowanych przed piekłem – dodaje.
Świętowanie jubileuszu 950-lecie istnienia diecezji płockiej, zainaugurowano w katedrze w Płocku 8 listopada, a w pierwszą niedzielę Adwentu we wszystkich parafiach diecezji.
W liście na tegoroczny Adwent na okoliczność jubileuszu, ks. bp Szymon Stułkowski napisał, że jest to czas, w którym Pan Bóg chce nas szczególnie napełnić duchowymi darami, ale także oczekuje twórczej aktywności. – Do twórczej aktywności należy szerzenie orędzia fatimskiego poprzez praktykę nabożeństwa wynagradzająco Niepokalanemu Sercu Maryi – ocenia ks. bp Szymon Stułkowski, w wypowiedzi dla Naszego Dziennika.
„Bóg pragnie ustanowić na świecie nabożeństwo do Mego Niepokalanego Serca”. Powiedziała Maryja w Fatimie 13 lipca 1917 r. O szczegółach dotyczących warunków nabożeństwa dowiadujemy się z późniejszych objawień. Wyjaśnione zostaje też za jakie grzechy mamy wynagradzać.
Potrzeba zaangażowania księży
Nad szerzeniem orędzia fatimskiego i poprawnością praktyki nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca czuwa w Polsce Sekretariat Fatimski na Krzeptówkach w Zakopanem. Wydaje m.in. specjalne materiały formacyjne, a dyrektor ks. Krzysztof Czapla SAC nieustannie „jest w drodze” głosząc rekolekcje fatimskie w parafiach, zgromadzeniach zakonnych, wspólnotach. Z księżmi diecezji płockiej spotkał się w Płocku, Ciechanowie, Rypinie.
Ksiądz dr Krzysztof Czapla SAC zwraca uwagę, że kilka lat temu dwa podobne spotkania dla księży odbyły się w diecezji świdnickiej, kiedy ordynariuszem był ks. bp Ignacy Dec. Nauki o Fatimie dla kapłanów, dwa lata temu poprowadził też w archidiecezji poznańskiej. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zachęcał wówczas do tego, by praktyka nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca w każdej parafii stała się jedną z form duchowego przygotowania do mającej się odbyć koronacji cudownego wizerunek Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych” w Smolicach.
– Cieszy postawa Biskupów, którzy rozeznają jednoznacznie, jak ważne jest podejmowanie orędzia fatimskiego poprzez praktykę nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. W ten sposób bardzo konkretnie realizują drogę fatimską, obraną w 1946 r. przez poświęcenie Polski, Niepokalanemu Sercu Maryi, jakiego dokonał polski episkopat pod przewodnictwem prymasa kard. Augusta Hlonda- mówi ks. dr Krzysztof Czapla SAC.
Zauważa, że wciąż potrzeba uporządkowania, ujednolicenia w praktykowaniu tego nabożeństwa.
– W bardzo wielu miejscach stosowana jest pewna różnorodność w jego przeżywaniu. Spotkania z księżmi, mają pomóc im w należytej, zgodnej z objawieniami, organizacji nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca w parafiach. Stąd wyjaśniam dlaczego jest ono ważne, jakie są jego warunki i że jego intencja jest jedna mianowicie wynagradzanie za konkretne grzechy, które najbardziej ranią Niepokalane Serce Maryi – tłumaczy ks. dr Krzysztof Czapla SAC.
– Mam nadzieję, że w kolejnych diecezjach będą organizowane takie szczególne fatimskie katechezy dla księży, bo od kapłanów w bardzo dużej mierze zależy to czy i w jaki sposób wierni świeccy zaaplikują lekarstwo konieczne dla ratowania ludzkości, wskazane przez Maryję – stwierdza.
Małgorzata Bochenek
Źródło: NASZ DZIENNIK

https://www.facebook.com/100064700707880/posts/991801932986488/?rdid=lSH5Ft9tiiO90PZG#

Wróć do Aktualności
Parafia Sikórz