Jezus z Otwartym Sercem

Jezus z Otwartym Sercem

Figura Jezusa z otwartym Sercem, po okresie renowacji wróciła do naszego kościoła. Podczas prac konserwatorskich odkryto nazwisko autora rzeźby. Była nią kobieta Zofia Trzczińska-Kamińska. Znana i ceniona artystka w świecie kultury tworzyła w okresie międzywojennym i powojennym . Jej prace były wielokrotnie nagradzane. W latach II wojny światowej wiele jej rzeźb uległo zniszczeniu, a w Powstaniu Warszawskim, podczas kilku pożarów pracowni, straciła większość swoich dzieł.

W latach okupacji hitlerowskiej artystka wstąpiła do III zakonu dominikanek, przybierając imię zakonne Gertruda. Włączyła się również w życie konspiracyjne.

Po wojnie Zofia Trzcińska-Kamińska poświęciła się sztuce sakralnej. Matka Boża była tematem, który pojawiał się najczęściej w jej twórczości. Była autorką zrealizowanych w Warszawie ponad 30 prac rzeźbiarskich, głównie o tematyce sakralnej. Rzeźby z jej pracowni znalazły się w wielu kościołach i kaplicach na terenie całej Polski. Była autorką stacji drogi krzyżowej w kilku kościołach. 3 maja 1957 r., w dniu uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i rozpoczęcia Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski, „po Sumie pontyfikalnej Prymas poświęcił na zwieńczeniu bramy (II brama jasnogórska) polichromowaną wypukłorzeźbę, wzorowaną na wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej, noszącej od tej pory nazwę Matki Bożej Zwycięskiej”, a następnie w sali rycerskiej klasztoru na Jasnej Górze poświęcił tablicę pamiątkową Ślubów Jasnogórskich króla Jana Kazimierza, również autorstwa Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej.

Więcej informacji na temat rzeźbiarki i jej życia w artykule ” Rzeźbiarka z niezwykłym życiorysem”  https://www.niedziela.pl/artykul/108019/nd/Rzezbiarka-z-niezwyklym-zyciorysem