Wspomnienie św. Jan Pawła II

Wróć do Aktualności

Wspomnienie św. Jan Pawła II

W dniu 22 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża. W roku 2023 tego dnia przypada XXIX Niedziela Zwykła A.
Karol Józef Wojtyła urodził się w 1920 r. w Wadowicach. Wyświęcony na kapłana w Krakowie, kontynuował studia teologiczne w Rzymie. Po powrocie do kraju pełnił różne obowiązki duszpasterskie i akademickie. Mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, w roku 1964 został jej arcybiskupem metropolitą. Uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II.

16 października 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II. Jako gorliwy pasterz otaczał szczególną troską przede wszystkim rodziny, młodzież i ludzi chorych. Odbył liczne podróże apostolskie do najdalszych zakątków świata. Szczególnym owocem jego spuścizny duchowej są m.in. bogate magisterium, promulgacja Katechizmu Kościoła Katolickiego, Kodeksu Prawa Kanonicznego Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich.

Zmarł w Rzymie 2 kwietnia 2005 r., w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego (II Niedziela Wielkanocna).

https://misericors.org/22-pazdziernika-wspomnienie-sw-jana-pawla-ii-papieza/

Wróć do Aktualności
Parafia Sikórz