Pogrzeb

Pogrzeb

WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE DOTYCZĄCE POGRZEBU

Współczujemy Rodzinie w zmartwieniu, gdy musi pożegnać bliską osobę. Pocieszamy się jako chrześcijanie, że śmierć to nie koniec, że spotkamy się znowu w radości zmartwychwstania.
Ciało człowieka przez chrzest święty staje się Świątynią Boga. Dlatego my chrześcijanie z należną czcią odnosimy się do ciała człowieka także po śmierci. Stąd uroczysty pogrzeb i spełnienie uczynku miłosierdzia co do ciała – zmarłych grzebać. Nasz udział w pogrzebie to chrześcijański obowiązek. Sprawy pogrzebu załatwiamy jak najszybciej.
Zachęcamy do modlitwy przed pogrzebem. Można odmówić różaniec, albo inne modlitwy. Zachęcamy także do czynnego udziału we Mszy św. i do przyjęcia Komunii św. Osoby, które nie zdążą pójść wcześniej do spowiedzi, będą mogły uczynić to przed pogrzebem Pamiętajmy o zmarłych nie tylko na pogrzebie, ale i później. W czasie pogrzebu będą zbierane ofiary, które zostaną przeznaczone na Msze Św. popogrzebowe w intencji osoby zmarłej od uczestników pogrzebu.

Można przygotować pisemne pożegnanie zmarłego w następującym stylu: Zmarły (a) N.N. żegna: wymienić najbliższych z imienia i nazwiska, a tylko z nazwiska – rodziny bliskie zmarłemu, przyjaciół, sąsiadów, delegacje różnych grup obecnych na pogrzebie. Pożegnanie dostarczyć do zakrystii przed rozpoczęciem pogrzebu.

INFORMACJE OGÓLNE:

  1. Pogrzeb chrześcijański jest liturgią, która powinna odzwierciedlać rzeczywistą więź zmarłego z Kościołem oraz wyrażać i umacniać wiarę zgromadzonej wspólnoty w życie wieczne.
  2. Po uzgodnieniu daty i godziny pogrzebu, bliscy zmarłego zgłaszają się przedstawiając aktu zgonu z USC.
  3. Jeżeli zmarły mieszkał poza Sikorzem, należy przedstawić pisemną zgodę wystawioną przez miejscowego proboszcza.
  4. Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy za życia świadomie i jawnie zerwali łączność z Kościołem, i zmarli uparcie odmawiając sakramentalnego pojednania z Bogiem.
Parafia Sikórz
RODO W KANCELARII PARAFIALNEJ
  1. 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać wprowadzone przez Unię Europejską Rozporządzenie Ochrony Danych Osobowych – RODO. W myśl rozporządzenia, po metryki czy zaświadczenia winniśmy zgłaszać się wyłącznie osobiście. Należy również posiadać przy sobie dowód tożsamości.
  2. W innym przypadku kancelaria może wydać metrykę czy zaświadczenie innej osobie. Musi ona jednak przedstawić notarialnie potwierdzone pełnomocnictwo udzielone przez osobę zainteresowaną.
  3. Dla osób zamieszkałych poza Sikorzem rozwiązaniem jest zgłoszenie się do księdza proboszcza miejsca swojego zamieszkania i wystąpienie z wnioskiem o przesłanie św. chrztu bądź innego zaświadczenia. Ksiądz proboszcz miejsca zamieszkania przesyła do naszej Parafii prośbę o wydanie danego dokumentu. Nasza parafia prześle ją do parafii, z której otrzymamy taką prośbę. Po przesłaniu miejscowy ksiądz proboszcz winien sprawdzić tożsamość wnioskodawcy i wydać przesłane przez nas świadectwo.
  4. Wszystkie sprawy w kancelarii parafialnej załatwiane są wyłącznie z osobami mającymi prawo do ich załatwienia, oraz których sprawa bezpośrednio dotyczy.