Ogłoszenia parafialne – 18.04.2021

Wróć do Aktualności

Ogłoszenia parafialne – 18.04.2021

Ogłoszenia – 18.04.21

Od 13 lat w Kościele w Polsce Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II promuje inicjatywę przeżywania III Niedzieli Wielkanocnej (w 2021 r. – 18 kwietnia) i następującego po niej tygodnia jako Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego. To także Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego.

Zaczynając od niedzieli 18 kwietnia 2021 r. wejdziemy w XIII Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35). Nawiązują one do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.
Niedziela Biblijna jest od 2017 r. Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego. Ogólnopolskie uroczystości związane z V Narodowym Czytaniem Pisma Świętego odbędą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie oraz na Jasnej Górze.

W tym tygodniu, w zakrystii zamontowane zostaną witraże – dziękujemy fundatorom: ks. Wiesławowi Jóźwiakowi, rodzinie Trojanowskich i Czerwińskich oraz Skautom Europy, którzy od 4 lat spędzają wakacje u nas w Sikorzu. Koszt jednego witraża – 4 tyś. zł.

Z życia Kościoła Płockiego:

– Wielu lekceważy Ewangelię Chrystusa, ale paradoks Jego miłosierdzia polega na tym, że On nie odrzuca od siebie grzesznika – głosił ks. biskup Piotr Libera w Święto Miłosierdzia Bożego w katedrze w Płocku (11 kwietnia 2021 r.). W tym roku mija 90 lat od pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie w obrazie „Jezu ufam Tobie” w klasztorze w Płocku.

Bp Piotr Libera zauważył, że w płockiej katedrze w wielu miejscach pojawia się greckie wezwanie „Kyrie eleison”, co dosłownie znaczy „Panie, zatrzymaj się przy mnie”, a we współczesnym, liturgicznym tłumaczeniu „Panie, zmiłuj się nad nami”. W antyku „Kyrie eleison” było prośbą żebraków o jałmużnę, o łaskę. Tak zwracali się do Jezusa chromi, ubodzy, trędowaci – to było przyzywanie miłosierdzia Bożego 2 tysiące lat temu. Od 90 lat w Płocku oprócz tego powtarza się za św. siostrą Faustyną Kowalską „Jezu ufam Tobie”.
Kaznodzieja odwołując się do Ewangelii stwierdził, że Zmartwychwstały Pan przyszedł do Wieczernika m.in. po to, aby każdy Jego uczeń uchwycił sens zmartwychwstania: cokolwiek w życiu człowiek dobrego uczynił, nie będzie zmarnowane, a „dobro zmartwychwstanie”. Pan Jezus przyniósł pokój ludziom czyniącym dobro, tym, którzy przebaczają, miłosiernym: – Pokój wam, bo w waszym życiu dzieje się zmartwychwstanie – interpretował bp Libera.
Zdaniem biskupa płockiego powinno boleć to, że tak wielu obecnie odchodzi od Chrystusa, lekceważy Jego Ewangelię. Dziś wiara jest podobna do poranionego ciała Pana Jezusa: przegrywa się walkę o dusze młodego pokolenia, nie potrafi skutecznie chronić rodzin przed rozpadem rodziny, są podziały, jest brak wiarygodności w świecie. Jednak te „rany i słabości wiary” trzeba pokazać Jezusowi, który ukazuje nam swoje rany. „Paradoks miłosierdzia” polega na tym, że Jezus nie odrzuca od siebie grzesznika.

Bp Libera zaznaczył też, że Święto Miłosierdzia było „upragnione przez samego Jezusa”. Polecił, aby wejść w pragnienia Jezusa, którego „serce palą płomienie miłosierdzia”. Pouczył on św. siostrę Faustynę, aby wszystkich grzeszników: „zanurzyć w przepaści miłosierdzia”, a On ich „uleczy i umocni” (Dz. 206).
Ponadto hierarcha stwierdził, że w czasie epidemii ludzi może pocieszyć i umocnić to, że św. siostra Faustyna widziała Jezusa Miłosiernego w białej szacie i tak Go kazała namalować. Ks. Józef Andrasz, spowiednik Świętej, wyjaśnił w swych zapiskach, że biel Jezusowej szaty (a biel jest przecież kolorem ubrań lekarzy i pielęgniarek) na tym obrazie może być znakiem wielkiej gotowości Pana, aby „leczyć nas swoim miłosierdziem”.
Obchody Święta Miłosierdzia Bożego w Płocku każdego roku mają uroczysty charakter. Ze względu na rygory sanitarne czciciele Bożego Miłosierdzia mogli korzystać z radiowej transmisji Mszy św. z katedry w Katolickim Radiu Diecezji Płockiej. Natomiast Msze św. i Koronka do Bożego Miłosierdzia z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (obecnie w rozbudowie) transmitowane były za pośrednictwem kanału YouTube sanktuarium.
Płockie uroczystości poprzedziła całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w sanktuarium, która rozpoczęła się w sobotę o godz. 19.00, a zakończyła w niedzielę o godz. 6.00. W adoracji uczestniczyły siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz ruchy religijne. Przez Niedzielą Miłosierdzia trwała nowenna, która rozpoczęła się w Wielki Piątek.

Wróć do Aktualności
Parafia Sikórz