.Ogłoszenia parafialne – 11.08.2019

Wróć do Aktualności

.Ogłoszenia parafialne – 11.08.2019

19 Niedziela  Zwykła – 11.08.19 – ogłoszenia

Warto przy niedzieli usiąść w spokoju i zobaczyć, jak wiele otrzymałam. Mieści się tu nie tylko ilość talentów i zdolności, ale też dar największy: chrzest. W momencie chrztu otrzymałam łaskę wiary. Zostałam dzieckiem Boga. Jezus kiedyś zapyta mnie, co z tym darem zrobiłam. Czy go rozwijałam, czy o niego dbałam, czy nim żyłam? Czy pielęgnowałam w sobie świadomość, że Bóg nieustannie na mnie patrzy, a moje złe postępowanie czy brak dobra zadają Mu cierpienie? Wiara w Jezusa stawia przede mną wymagania. Nie zawsze oznaczają one wyzbywanie się mienia, ale na pewno zawsze jestem zapraszana do dawania jałmużny. A hojnego i radosnego dawcę miłuje Bóg (por. 2 Kor 9,7) Ludziom dawać mam pieniądze, czas, uwagę, miłość. Bogu dawać mam także swoje pragnienie zemsty, chęć odpłaty za wyrządzane zło czy niesprawiedliwość. W takim postępowaniu zawiera się moje zaufanie w słowa i obietnice, jakie otrzymałam od Boga. Każdą trudną sytuację mogę przeżywać jak Abraham – jako próbę wiary. Ilekroć powstrzymam się od narzekania, złośliwości, gniewu, urazy, odpłaty za wyrządzone zło, tylekroć zatrzymuję na sobie działanie zła i nie rozprzestrzenia się ono dalej. To jest ten skarb, który gromadzę w niebie. Jest to skarb bezcenny, a jego wartość mierzona jest wysiłkiem, jaki muszę włożyć w nieustanne czuwanie nad własnym sercem, by chciało ono pełnić Bożą, a nie własną wolę. „Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków” (Jk 2,26). (www.liturgia.wiara.pl)

W tym tygodniu:
– we wtorek o 20.00 – Nabożeństwo Uwielbienia

15 sierpnia Odpust w kaplicy pw. Wniebowzięcia NMP w Karwosiekach. Po Mszy św. o godz. 9.00 w Sikorzu wyruszy piesza pielgrzymka do kaplicy z obrazem MB. Pielgrzymi będą mieli zapewniony powrót po Mszy Odpustowej do Sikorza (za darmo) autobusem ok. godzinę po Mszy św. Wszystkie wioski parafii będą nieść obraz MB, która przez 2,5 roku peregrynowała w Naszej Sikorskiej Wspólnocie.
Kolejność niesienia obrazu MB:
1. Sikórz (osiedla – przy kościele, PGR, droga na Kamionki, oś. przy Lewiatanie, Cegielnia i Pieńki) do figurki na Pieńkach… Potem: Parzeń, Wyszyna, Ulaszewo, do remizy w Suchodole.
2. Po krótkim odpoczynku: Suchodół, Kobierniki, Żerniki i Robertowo do szosy…
3. Ostatni etap: Karwosieki – Noskowice, Cholewice i Nowe Karwosieki.

Idea peregrynacji
Zrodziła się w 1956, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali „Matko, przyjdź do nas”. Wówczas ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę peregrynacji kopii Obrazu po parafiach Polski, czym podzielili się listownie z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Zamysł ten, jako ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas Stefan Wyszyński przedstawił po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956. W 1957, z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego, został wykonany stosowny duplikat. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju 1957 kopię tę prymas Wyszyński zawiózł do Rzymu, gdzie w dniu 14 maja papież Pius XII dokonał jej poświęcenia.
I etap nawiedzenia kopii obrazu
W święto Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 1957 roku na Jasnej Górze w ramach uroczystości rozpoczęcia milenijnego nawiedzenia nastąpił symboliczny obrzęd zetknięcia oryginalnego obrazu z poświęconą kopią. Trzy dni później, 29 sierpnia, kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła swą pielgrzymkę po kraju od odwiedzin w Archikatedrze Warszawskiej. 4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic, na co interweniował bp Karol Wojtyła. 12 października 1980 zakończył się I etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce.
II Etap Nawiedzenia kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
4 maja 1985 – od Drohiczyna – rozpoczął się II etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce.
W naszej diecezji – 20 VI 2015 – 11 VI 2016. A naszej parafii… pamiętacie kiedy?
III Etap (już parafialny – 2016-2019) Nawiedzenia kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej to peregrynacja – Obrazu MBCz z kaplicy w Karwosiekach. Od 8 grudnia 2016 roku do końca czerwca 2019 odwiedził wszystkie rodziny (które chciały) naszej parafii, dlatego odprowadzamy go pieszo w Odpust MB Wniebowziętej do odremontowanej po latach Kaplicy w Karwosiekach.

Wróć do Aktualności
Parafia Sikórz