Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Październik 2019 roku to ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Okazją do tego jest setna rocznica opublikowania przez Benedykta XV Listu apostolskiego Maximum illud. Dokumentem tym pragnął rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego.

Temat Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego
Jego mottem są słowa: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”.
Papież zaznaczył, że ma się on przyczynić do rozbudzenia świadomości misji ad gentes i podjęcia z nową energią misyjnej przemiany życia i duszpasterstwa. Chodzi o to, aby wszystkim wiernym leżało naprawdę na sercu głoszenie Ewangelii i przekształcenie ich wspólnot w rzeczywistości misyjne i ewangelizacyjne; aby rozwinęło się umiłowanie misji, będących „umiłowaniem Jezusa, ale jednocześnie miłością do Jego ludu”.

Jak przeżyć Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny
Wskazówki papieża Franciszka i Kongregacji Ewangelizacji Narodów dotyczące misyjnej odnowy Kościoła, w ramach dobrego przygotowania i przeżycia NMM:
1) osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem – poprzez Eucharystię, słowo Boże, modlitwę osobistą i wspólnotową,
2) czerpanie ze świadectwa świętych, którzy ponieśli męczeńską śmierć na misjach,
3) pogłębianie formacji biblijnej, katechetycznej, duchowej i teologicznej dotyczącej misji ad gentes,
4) realizacja miłości w formie wspierania ogromnego dzieła misji ad gentes i chrześcijańskiej formacji w Kościołach będących w największej potrzebie.

Modlitwa na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny
Boże Ojcze,
Twój Jednorodzony Syn, Jezus Chrystus,
po zmartwychwstaniu
powierzył swoim uczniom misję:
„Idźcie na cały świat i czyńcie uczniami wszystkie narody”.
Ty nam przypominasz, że przez chrzest
zostaliśmy włączeni w misję Kościoła.
Przez dary Twojego Ducha Świętego udziel nam łaski,
byśmy byli odważnymi i gorliwymi świadkami Ewangelii,
aby misja powierzona Kościołowi,
wciąż jeszcze daleka do zrealizowania,
mogła znaleźć nowe i skuteczne sposoby
niesienia światu życia i światła.
Spraw, byśmy tak działali,
aby wszystkie narody mogły spotkać się ze zbawczą miłością
i miłosierdziem Jezusa Chrystusa,
który żyje i króluje w jedności Ducha Świętego,
przez wszystkie wieki wieków.
Amen.

Logo Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego
Jest to krzyż opasujący swymi ramionami kulę ziemską. Poszczególne kolory odwołują się do barw, które tradycyjnie symbolizują kontynenty: czerwony – Ameryka, zielony – Afryka, niebieski – Oceania, żółty – Azja, biały – Europa.

Oficjalna strona internetowa nadzwyczajnego miesiąca misyjnego www.october2019.va

Polskie przygotowania do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego
Dyrekcja krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce proponuje publikacje oraz materiały animacyjne do owocnego przygotowania oraz przeżycia tego wyjątkowego czasu:

1) Kalendarz Misyjny na rok 2019 z materiałami na NMM (patroni każdego tygodnia)
2) Nabożeństwa Misyjne na każdy miesiąc 2019 roku
3) Papieskie Intencje Ewangelizacyjne na 2019 rok
4) Czasopismo „Misje Dzisiaj” w roku 2019 poświęcone tematom zaczerpniętym z listu papieża Franciszka, ogłaszającego Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny
5) Komentarze liturgiczne w duszpasterskich periodykach „Dzień Pański” i „Od Słowa do Życia”