Halloween – to nie zabawa

Halloween – to nie zabawa

Czy katolik może świętować Halloween?

Okres Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji. Przypadające w nocy z 31 października na 1 listopada Halloween to pretekst do zabawy i wygłupów. Czy te święta da się pogodzić? Co na to Kościół? Czy katolik może obchodzić Halloween? Odpowiedź jest krótka i jasna: NIE. Nie dla katolików są bale przebierańców, dekorowanie mieszkań, drążenie dyni, chodzenie po domach w poszukiwaniu słodkości czy wróżby. Kościół bardzo stanowczo sprzeciwia się popularyzacji tego amerykańskiego święta w Polsce w jakiejkolwiek postaci.

Halloween niesie ze sobą jakieś zagrożenia dla katolika? Halloween wywodzi się z praktyk satanistycznych i jest związanie z okultyzmem. Każdy element tego święta wywodzi się ze sprzecznych obrzędów względem nauki Kościoła. Niesie ze sobą także i pewne zagrożenie. Wydrążone, świecące dynie symbolizują człowieka, który według irlandzkiej legendy paktował z diabłem. Przebranie się za czarownice czy ducha miało zaś zmylić złe demony, szukające ofiar. Dodatkowo Halloween ściśle związane jest z wiarą w rzeczy nadprzyrodzone i magię, a jak wiadomo Kościół potępia wszelkie praktyki ezoteryczne czy okultystyczne. Praktyki te, bowiem łączone są z pogańskimi obrzędami i czarnymi mszami satanistów. Kościół w Halloween widzi zaprzeczenie katolickich dogmatów oraz ryzyko zafascynowania magią, która wiązana jest z szatanem. Przestrzega nas także św. Paweł: ” Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś? Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów”. (1 Kor 10,19-22)

Każdy z nas, chrześcijan, ma obowiązek ewangelizacji, wynika on z Pisma Świętego i nauczania Kościoła. Jeśli go nie wypełniamy, dopuszczamy się grzechu zaniedbania. Katolicy powinni starać się więc żyć w zgodzie z nauką Chrystusa. Czy nie lepiej więc kultywować piękne polskie tradycje związane z Uroczystością Wszystkich Świętych i z Dniem Zadusznym niż próbować importu na nasz grunt dziwacznego, pustego i pogańskiego Halloween, które jedynie zamazuje głębię naszych chrześcijańskich świąt?

Źródło:dziennikzachodni.pl