Apel księży

Apel księży

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych.Jak co roku, tak i teraz, czas ten wiąże się z wizytami na grobach bliskich, na których zostawiamy znicze i kwiaty. Kuria Diecezji Radomskiej apeluje do wiernych: nie zaśmiecajcie cmentarzy plastikiem. Podpisują się pod nim także duchowni z Płocka.

Księża proszą o rezygnację ze sztucznych wiązanek i plastikowych zniczy. Te masowo pojawiają się w okolicach Dnia Wszystkich Świętych na grobach, by później – równie masowo – trafić na śmieci.

W piśmie do wiernych radomska kuria prosi, by zrezygnować z plastiku na rzecz modlitwy. Duchowni przypominają, że sztuczne wiązanki, kwiaty i znicze niszczą środowisko.

Zapalane znicze nie muszą być masowo palone i kopcące. To znak modlitwy za zmarłych, ale jej nie zastąpią” – czytamy w apelu do wiernych radomskiego Kościoła.

Problem ten jest widoczny także na płockich cmentarzach. I choć Kuria Diecezji Płockiej wstrzymuje się od wygłoszenia podobnego apelu, to duchowni przypominają, że w przeżywaniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego najważniejsza jest pamięć i modlitwa, a nie przedmioty stawiane na grobach.

– Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny pokazują wielkie przywiązanie do osób zmarłych – przyznaje ks. Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezji Płockiej. – Tę pamięć chcemy wyrażać przez zewnętrzne znaki: światło i kwiaty. Jest to zrozumiałe. Niemniej widzimy też jak dużym problemem dla wielu wspólnot parafialnych i zarządców cmentarzy są te przedmioty. To, co ostatnich latach obserwujemy na grobach zmarłych, to jednak przejaw mody. On nie musi być zawsze w taki sposób uzewnętrzniany – przekonuje.

Kapłan podpowiada, że warto zastanowić się nad celem przeżywania święta, które obchodzimy 1 listopada.

– Istotą wspominania zmarłych jest zaproszenie wiernych do modlitwy – precyzuje ks. Kućko. – Temu oczywiście mogą towarzyszyć namacalne gesty, jednak niech będą one czynione z umirem i roztropnością. Musimy pamiętać, że trzeba zostawić ten świat w porządku i czystości. Nie produkujmy odpadów, które czynią go po prostu brzydszym.

Apel ten wpisuje się w słowa papieża Franciszka, który w swoich słowach grzechem nazwał zanieczyszczanie Ziemi.

Źródło: https://portalplock.pl/wiadomosci/ksieza-apeluja-mniej-plastiku-i-sztucznych-kwiatow-na-grobach-nie-produkujmy-smieci/nIlcF5PQCD3WGOFzMhM4